آموزش نصب OpenCV در ویژوال استودیو

آموزش نصب OpenCV در ویژوال استودیو

کتابخانه ی OpenCV (مخفف Open Computer Vision) از پرکاربردترین کتابخانه ها برای پردازش تصویر، بینایی استریو و یادگیری ماشینی است. در این کتابخانه ماژولهای متعددی از کار با تصاویر و ویدیو گرفته تا انواع طبقه بندهای هوشمند مثل شبکه عصبی و SVM وجود دارد و باتوجه به نوع توسعه آن که با همکاری برنامه نویسان از سراسر جهان اتفاق می افتد، روز به روز امکانات تازه ای به آن اضافه می شود.

این کتابخانه برای اکثر سیستم عاملها مثل ویندوز، لینوکس و اندروید در دسترس است. با توجه به اینکه OpenCV نسخه نصبی ندارد، غالبا برنامه نویسان در ابتدای کار، به مشکل می خورند. در آموزش زیر، طی چند گام، فرایند نصب یا پیکربندی OpenCV به منظور استفاده در ویژوال سی را توضیح میدهیم.

نحوه پیکربندی OpenCV برای استفاده در Visual Studio

 1. دانلود نسخه مورد نظر از بخش دانلود OpenCV - اپن سی ویOpenCV
  • لازم به ذکر است که از سال گذشته نسخه 3.0 این کتابخانه آماده شده و همزمان با نسخه های 2.4 در حال توسعه است، اما برخی توابع و ماژولها (مثل SIFT و SURF) متاسفانه هنوز در این نسخه گنجانده نشده است و بسیاری از ماژولها (مثل ماژول یادگیری ماشین cv::ml) هم تغییرات عجیبی کرده اند و کدهای قبلی باید تغییرات زیادی برای سازگاری انجام دهند. ضمن اینکه این نسخه بعضا باگهایی هم دارد که شاید بهتر باشد لااقل تا به روز رسانی عمده بعدی به نسخه 3.2 صبر کنید.
  • در هر صورت اگر نسخه 3.1 را بخواهید به این آدرس و اگر نسخه 2.4.13 را بخواهید به این آدرس مراجعه کنید (معمولا اجازه دسترسی از ایران نداریم و باید با فیل.تر شک.ن وصل شوید)
 2. بازگشایی فایلها در یک مسیر مناسب مثلا C:\OpenCV
  • دقت کنید که فایلی که دانلود کرده اید یک فایل زیپ است و نه فایل نصبی، لذا باید آن را در جای مناسبی که حداقل یک گیگابایت فضا داشته باشد، Extract کنید.
 3. پیکربندی متغیرهای محیطی ویندوز
  • برای اینکه ناچار نباشیم فایلهای dll مرتبط با OpenCV را هر بار کنار پروژه مان کپی کنیم، کافیست یک بار مسیر این فایلها را به PATH ویندوز اضافه کنیم. برای این منظور دکمه Win+PauseBreak را فشار دهید یا روی My Computer کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Advanced System Settings کلیک کرده و در پنجره جدید، گزینه Environment Variables را انتخاب کنید:My Computer Properties
   Advanced System Settings Windows 10
   system Properties
   Environment Variables Windows 10
  • در پنجره متغیرهای محیطی، متغیر Path را بیابید و دکمه Edit را بزنید. در پنجره جدید اگر ویندوز 10 داشته باشید چیزی شبیه زیر می بینید که باید مسیر فایلهای باینری را در انتهای آن اضافه کنید. اگر هم ویندوز قدیمی تر دارید، انتهای جعبه متنی باز شده، یک نقطه ویرگول (;) بزنید و سپس آدرس مذکور را اضافه کنید. مسیر فایلهای باینری برای ویژوال استودیو 2015 و نسخه 64 بیتی شبیه این است: C:\OpenCV3.1\build\x64\vc14\bin
   Set OpenCV 3.1 Path x64
  • دقت کنید که نسخه 3.0 OpenCV برای خلاف نسخه های قبلی فایلهای باینری 32 بیتی (x86) را به طور پیش فرض ندارد و اگر سیستم عامل شما 32 بیتی است باید خودتان سورس این کتابخانه را به صورت 32 بیتی کامپایل کنید یا اینکه از نسخه ی 2.4.13 استفاده کنید که باینریهای 32 بیتی را هم دارند.
 4. پیکربندی ویژوال استودیو برای OpenCV
 • برای اینکه همیشه بتوانیم از OpenCV استفاده کنیم، کافیست یک بار پروفایل مربوط به Microsoft.Cpp.x64.user را تغییر دهیم. از این پس هر پروژه ای بسازیم، مسیرهای OpenCV را می شناسد. http://shahaab-co.ir/opencv-installation-for-visual-studio
 • برای این کار ابتدا باید یک پروژه کنسول ++C بسازیم: برای ایجاد پروژه جدید از منوی فایل گزینه ی New Project را انتخاب کنید، از قسمت نوع پروژه، Visual C++ و سپس Win32 را انتخاب کنید. از سمت راست، گزینه ی Win32 Console Application را انتخاب کرده و در قسمت Name، نام مناسبی برای پروژه انتخاب کنید:
  Visual Studio New Project
 • در ادامه تنظیمات پیش فرض را بپذیرید و Finish را بزنید:
  Visual C++ Console Application - Wizard
 • اکنون برای اینکه قادر به کامپایل و اجرای برنامه‌های مبتنی بر OpenCV باشیم باید به VC++ بگوییم، کجا کتابخانه OpenCV را پیدا کند. از آن جا که احتمالا پروژه های OpenCV متعددی را در آینده خواهید ساخت، بهترین گزینه تعیین مسیرهای لازم در برگه‌ی مشخصات کاربر است به طوری که نیاز نباشد برای هر پروژه جدید دوباره مسیر کتابخانه را تعیین کنیم. برگه ی مشخصه یک فایل XML  هست که محیط پروژه شما را توصیف می کند. برای انجام این کار از منوی View گزینه Property Manager را انتخاب کنید (اگر در منوی View دیده نمی شود، زیرمنوی Other Windows را نگاه کنید).
 • سکوی برنامه را از نوار ابزار ویژوال استودیو روی x64 تنظیم کنید:
  x64 Platform - 64 بیتی
 • در پنجره Property Manager (دقت کنید که با Property Pages و Properties Window اشتباه نشود) روی پوشه Debug یا Release کلیک کرده و برگه مشخصات Microsoft.Cpp.x64.user را انتخاب کرده و دوبار کلیک کنید.
  Property Manager
 • در برگه مشخصات باز شده، مسیر فایلهای سرآیه و فایلهای library کتابخانه OpenCV را مشخص کنید. مثلا اگر در پوشه C:\OpenCV3.1 کتابخانه را نصب کرده باشید، مسیرهای زیر باید به مسیرهای پیش فرض اضافه شوند (دقت کنید که مسیرهای پیش فرض را اشتباها پاک نکنید که هیچ پروژه شما کامپایل نخواهد شد):
  نصب کتابخانه OpenCV
 • تنظیمات تمام شد. به منظور سهولت بیشتر در استفاده از کتابخانه، به مسیر include رفته و از پوشه OpenCV2، فایل opencv.hpp را کپی کرده و در پوشه include جایگذاری کنید:
  OpenCV.hpp
 • کامپایل اولین پروژه OpenCV
  • در ادامه کد زیر را در فایل اصلی پروژه مثلا در اینجا « LoadImage.cpp » بنویسید و با زدن دکمه‌ی F7 کامپایل کنید. اگر مراحل قبل را درست انجام داده باشید، باید بدون خطا کامپایل شود. در صورتیکه خطایی مشاهده کردید مراحل قبل را بازبینی کنید و کد را هم دوباره چک کنید که اشتباه املایی نداشته باشد. فقط به جای 2413، باید نسخه نصب شده خودتان را استفاده کنید مثلا برای 3.2 می شود 320…
   #include "stdafx.h"
   // include standard OpenCV headers
   #include <opencv.hpp>
   
   #ifdef _DEBUG
      #pragma comment (lib, "opencv_core2413d.lib")
      #pragma comment (lib, "opencv_highgui2413d.lib")
   #else
      #pragma comment (lib, "opencv_core2413.lib")
      #pragma comment (lib, "opencv_highgui2413.lib")
   #endif
   
   int main( int argc, char** argv ) 
   {
     const char* imagename = argc > 1 ? argv[1] : "..\\camera-man.jpg";
     // read the image
     cv::Mat img = cv::imread(imagename);	
     // create image window named "camera man"
     cv::namedWindow("camera man");
     // show the image on window
     cv::imshow("camera man", img);
     // wait for a key 
     cv::waitKey(0);
   }
   
  • دقت کنید که این برنامه تصویری که از طریق خط فرمان به برنامه ارسال شده است و یا تصویر camera-man.jpg که در یک پوشه بالاتر از مسیر پروژه قرار دارد را باز کرده و نشان خواهد داد. اگر می خواهید تصویر دیگری نشان داده شود، آدرس تصویر را اصلاح کنید. اکنون F5 را برای اجرای برنامه بزنید. خروجی برنامه باید شبیه شکل زیر باشد:
   open cv example tutorial - باز کردن عکس در OpenCV

سایر عناوین مرتبط با این مقاله:

راهنمای نصب OpenCV

طریقه نصب OpenCV در ویندوز

نحوه استفاده از OpenCV در ویژوال استودیو

30 دیدگاه
 • مهدی عباس زاده
  پاسخ دادن
  ارسال شده در2:30 ب.ظ,مارس 14, 2017

  سلام.. من نمونه کد شما رو بعد از نصب اجرا کردم اما ارور زیر رو به بنده میده

 • مهدی عباس زاده
  پاسخ دادن
  ارسال شده در2:32 ب.ظ,مارس 14, 2017

  error LNK1104: cannot open file ‘opencv_core245.lib’

  من همچین فایلی رو داخل فایل های open cv پیدا نکردم

 • علیزاده
  پاسخ دادن
  ارسال شده در7:14 ب.ظ,می 2, 2017

  سلام ارور زیر را می دهد
  Severity Code Description Project File Line Suppression State
  Error C4996 ‘fopen’: This function or variable may be unsafe. Consider using fopen_s instead. To disable deprecation, use _CRT_SECURE_NO_WARNINGS. See online help for details. testmhk e:\opencv\opencv\build\include\opencv2\flann\logger.h 66

 • زهرا آهنگری
  پاسخ دادن
  ارسال شده در12:13 ب.ظ,می 25, 2017

  سلام ممنون بابت توضیحات
  میخواستم بدونم روش بالا فقط برای ورژن خاصی از visual studio هست؟ یعنی برای نسخه ی 2015 هم میشه ازش استفاده کرد؟

 • ارسال شده در3:43 ب.ظ,می 31, 2017

  salam
  1>opencv_world310.lib(opencv_world310.dll) : fatal error LNK1112: module machine type ‘x64’ conflicts with target machine type ‘X86’
  in errore chie?
  windowsam 64 bitie
  mamnun.

 • ارسال شده در10:48 ب.ظ,ژوئن 13, 2017

  سلام- عزیز من همه این کارها رو کردم 17 تا خطا میده موقع کمپایل کردن.
  cannot open source file”opencv/core.hpp”
  و 16 خطا مشابه همین برای فایل های دیگر
  نمیدونم اصلا برنامه معمولی هم که به زبان c می نویسم کلی خطا میده

 • مهدیه
  پاسخ دادن
  ارسال شده در11:42 ق.ظ,ژوئن 25, 2017

  سلام منبع خوب برای پردازش تصویر با اوپن سی وی و ویژوال استدیو بازبان سی میشناسین؟

 • ارسال شده در3:08 ب.ظ,آگوست 4, 2017

  من پس ازانجام مراحل این ارور را میگیرم:
  IntelliSense: the global scope has no “exit” d:\program files\visual studio 2010\vc\include\cstdlib

 • ارسال شده در2:31 ب.ظ,آگوست 6, 2017

  سلام
  برنامه ای ک اینجا نوشتین برای من خطای اینو میده؟؟؟
  the problem can’t start because opencv_core2413d.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem.

   • ارسال شده در3:48 ب.ظ,آگوست 7, 2017

    من همون نسخه 2.4.13 رو از بالای صفحه دانلود کردم!!!

 • ارسال شده در12:17 ب.ظ,آگوست 9, 2017

  سلام
  من این ارور را میگیرم:

  Error 1 error LNK1104: cannot open file ‘opencv_calib3d2413d.obj

 • ارسال شده در12:24 ب.ظ,آگوست 9, 2017

  ورژن open cv ام 2413 است

 • ارسال شده در1:32 ب.ظ,آگوست 9, 2017

  مشکل قبلی حل شد الان این ارور را میگیرم:

  the problem can’t start because opencv_core2413d.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem

 • ارسال شده در12:04 ب.ظ,آگوست 11, 2017

  با سلام ممنون از راهنماییتون من فایل های dllرا بهpathویندوز اضافه کردم وپس از کامپایل اروری دریافت نمیکنم ولی پس از buildپنجه ای باز میشود و این ارور را میدهد:
  the problem can’t start because MSVCP120D.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem

  ممنون از راهنماییتان

 • ارسال شده در2:53 ب.ظ,آگوست 29, 2017

  با سلام برای اینکه opencv 3 به بالا رو استفاده کرد باید ویژوال استدیو 64 بیتی داشت . پروسسور و سیستم عامل من 64 بیتی هستش و ویندوز 10 بیلد 1703 آخرین آپدیت هم روی سیستم نصب کردم . ولی زمانی که میخوام ویژوال استدیو 2015 رو نصب کنم به صورت default 32 بیتی یا همان x86 رو به صورت آدرس پیش فرض برای نصب نشون میده !! چندین بار ویندوز رو عوض کردم و نسخه های مختلف ویژوال استدیو رو هم دانلود کردم ولی مشکلم حل نشد . ممنون میشم راهنماییم کنید . ممنونم.

 • ارسال شده در9:19 ق.ظ,سپتامبر 11, 2017

  سلام. وقت بخیر. بابت اموزشتون ممنون. لطفا، منبع و یا سایتی در مورد اموزش (پیشرفته) ساخت رابط کاربری در ویژوال استدیو معرفی کنید.

 • بابک هوشمند
  پاسخ دادن
  ارسال شده در3:51 ب.ظ,اکتبر 10, 2017

  با عرض سلام و خسته نباشید به خدمت شما
  اینجانب پس از اجرای برنامه با خطای زیر مواجه میشوم. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر
  LINK 1104 cannot open file ‘opencv_core320d.lib
  قابل ذکر است که این خطا را برای تمامی کتابخانه ها با حذف کتابخانه قبلی می دهد

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت