راه اندازی رسپبری با لپ تاب و بدون نیاز به نمایشگر با ورودی HDMI

به نام خدا

سلام ، این بخش در مورد راه اندازی رسپبری بدون نیاز به کابل HDMI یا نمایشگر های مخصوص به رسپبری هست .

در این آموزش از رسپبری ۲ استفاده میشود ، البته اگر رسپبری ۳ دارید و یا توانسته اید دانگل وای فای را بر روی رسپبری ۲ راه اندازی کنید ، فرقی نمیکند  اتصال از طریق کابل شبکه و یا اتصال از طریق وای فای باشد .

نرم افزار هایی که در ادامه نیاز دارید ( لینک دانلود آنها در انتهای مطلب قرار گرفته است ) :

 • Wireless Network Watcher
 • Putty
 • VNC Viewer

قطعات مورد نیاز :

 • Raspberry pi 2 / 3
 • کابل شبکه
 • مودمی که قابلیت اتصال از طریق کابل شبکه و وای فای را داشته باشد .
 • توجه داشته باشید که سیستم عاملی که روی رسپبری در این آموزش نصب کرده ایم Raspian میباشد و شما هم باید آن را نصب کرده باشید .
 • مرحله اول : ابتدا قبل از هر کار دیگری با استفاده از یک رم ریدر ( Ram Reader )  وارد کارت حافظه متصل به رسپبری شوید و یک فایل به نام SSH با فرمت .txt بسازید ، توجه داشته باشید این فایل خالی باشد ، بعد از آن کارت حافظه را به رسپبری متصل کنید . قبل از روشن کردن رسپبری پای، کابل شبکه را از رسپبری به مودم وصل کنید ، تغذیه رسپبری را وصل کنید ( توجه داشته باشید که تغذیه برای رسپبری پای ۲ حداقل ۵ ولت ۱ آمپری و برای رسپبری ۳ حداقل ۵ ولت ۲ آمپری باشد ) و حدودا ۵ ثانیه صبر کنید تا سیستم عامل رسپبری بالا بیاید( البته باز هم به وضعیت دو LED  موجود بر روی برد بستگی دارد که نمایانگر وضعیتش میباشد ) .
 • مرحله دوم : لپ تاب و یا کامپیوترخود را از طریق وای فای به مودمی که رسپبری را به آن وصل کردید ، وصل کنید و نرم افزار Wireless Network Watcher را اجرا کنید ، کار این نرم افزار این است که آیپی آدرس دستگاه های متصل  به مودمی که لپ تاب شما متصل است را برای شما نمایش میدهد ( مشابه شکل_۱ ) :

( شکل_۱ )

 

به شکل_۱ توجه کنید :

شماره ۱ که با رنگ قرمز نشان داده شده است آدرس مربوط به مودم است .

شماره ۲ مربوط به لپ تاب متصل شده به آن میباشد .

و شماره ۳ هم رسپبری پای میباشد ، توجه داشته باشید که ممکن است در همان ردیفی که نام لپ تاب متصل شده به مودم یعنی amir نوشته شده است نام رسپبری هم باشد که اینطور نوشته میشود –  Rasperry Pi Foundation – که اگر نباشد هم مشکلی ندارد .

 • مرحله سوم : برای ادامه کار باید نرم افزار Putty را اجرا کنید و مشابه شکل_۲ آدرس رسپبری و چند تنظیم دیگر را انجام دهید :

  نرم افزار Putty

  ( شکل_۲ )

با توجه به شکل_۲ :

در قسمت آدرس که با کارد قرمز رنگ و شماره ۱ مشخص شده باید همان آدرس رسپبری را که در شکل_۱ مشخص شده بود را وارد کنید ( توجه داشته باشید که این آدرس ها با توجه به مودم و شبکه شما قابل تغییر هستند ) .

در قسمت پورت که با رنگ سبز و شماره ۲ مشخص شده چیزی را تغییر ندهید .

در قسمت Connection Type که با رنگ آبی مشخص شده ، SSH را انتخاب کنید ، باقیمانده تنظیمات را مطابق شکل_۲ انجام دهید .

نرم افزار Putty

( شکل_۳ )

در نهایت روی گزینه Open که با کادر مشکی رنگ و عدد ۴ مشخص شده کلیک کنید تا پنجره ای شبیه به شکل_۳ باز شود :

زمانی که پنجره ای جدید شبیه به شکل_۳ باز شد در قسمتی که با کادر سفید رنگ مشخص شده نام کاربری و رمز عبور سپبری پای خود را وارد کنید و قبل از وارد کردن رمز عبور و نام کاربری به چند نکته زیر توجه داشته باشید :

۱-ابتدا زبان نوشتاری صفحه کلید خود را از فارسی به انگلیسی تغییر دهید .

۲-در صورت عدم تغییر قبلی در رمز عبور و نام کاربری رسپبری ، نام کاربری پیشفرض pi با حروف کوچک و رمز عبور پیشفرض raspberry با حروف کوچک میباشد .

۳-زمانی که رمز عبور را وارد میکنید بر خلاف حالت معمول چیزی در صفحه مشکی رنگ شکل_۳ نوشته نخواهد شد ، این موضوع اشکالی ندارد ، شما رمز را همانگونه که گفته شد تایپ کنید و در نهایت دکمه Enter را بفشارید تا در صفحه سیاه رنگ متنی مانند شکل_۳ ظاهر شود .

نرم افزار Putty

( شکل_۴ )

در ادامه در همان صفحه مشکلی رنگ دقیقا متن vncserver را با حروف کوچک وارد کنید و دکمه Enter را فشار دهید در صفحه مشکی رنگ متنی مانند شکل_۴ ظاهر شود .

IP & PORT

( شکل_۵ )

دقیقا متن موجود در کادر قرمز رنگی که مشخص شده را به خاطر بسپارید ، این متن همان آدرس و پورت ارتباطی با رسپبری است که ممکن است در هر بار اتصال پورت آن تغییر کند که شکل_۵ توجه کنید :

 • مرحله چهارم : در این مرحله باید نرم افزار VNC Veiwer را اجرا کنیم و مانند شکل_۶ آدرس و پورت ارتباطی را در آن ( قسمت قرمز رنگ در شکل_۶ ) وارد کنیم و دکمه Enter را فشار دهیم تا پنجره ای شبیه به شکل_۷ ظاهر شود :

  نرم افزار VNC Veiwer

  ( شکل_۶ )

نرم افزار VNC Veiwer

( شکل_۷ )

به شکل_۷ توجه کنید :

در قسمت ۱ که با کادر قرمز رنگ مشخص شده همان نام کاربری و رمز عبور رسپبری پای خود را وارد کنید و روی گزینه OK که با کادر سبز رنگ مشخص شده کلیک کنید تا به صفحه اصلی رسپبری دسترسی پیدا کنید ( مانند شکل_۸ ) :

نرم افزار VNC Veiwer

( شکل_۸ )

 • اگر شکل _۸ برای شما ظاهر نشد ممکن است چند مشکل زیر پیش آمده باشد :

۱-رمز و یا نام کاربری شما اشتباه باشد

۲-اتصالات تغذیه رسپبری را چک کنید و دوباره آن را ریست کرد به مودم وصل کنید و مراحل بالا را تمام و کمال دوباره انجام دهید .

 • اگر در شکل_۶ زمانی که Enter را زدید پنجره ظاهر شده در شکل_۷ برای شما ظاهر نشود ، ممکن است آدرس و پورت را به درستی وارد نکرده باشید و یا ارتباط رسپبری با مودم قطع شده باشد ، اگر با درست کردن آدرس و پورت با هم آن پنجره باز نشد و یک پیام خطا ظاهر شد ممکن است مشکل از نرم افزار VNC Veiwer باشد برای رفع این مشکل یک مرتبه آن را ببندید و مراحل این نرم افزار را دوباره انجام دهید .

 

لینک دانلود نرم افزار ها ی مورد نیاز

رمز فایل ها : shahab-co

 

موفق و پیروز باشید

0/5 ( 0 نظر )
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.